Dezynsekcja
ABAPEST Zakład Deratyzacji Dezynsekcji i Dezynfekcji wykonuje: dezynsekcje – tępienie szkodliwych owadów (zwłaszcza pasożytniczych jak muchy, komary, pchły, wszy i karaluchy), ich jaj i larw, ze względów sanitarnych i gospodarczych. W szerszym znaczeniu niszczenie stawonogów w ogóle.
Dezynsekcję można wykonać przez zastosowanie środków fizycznych (para, ogień, gorące powietrze, promieniowanie ultrafioletowe), mechanicznych (wyłapywanie, trzepanie, oczyszczanie), chemicznych (środki owadobójcze) i biologicznych (zwalczanie za pomocą innych organizmów żywych).
Opryski, gazowanie, zamgławianie zimne i gorące (termiczne), żelowanie
Metoda opryskowa
Metoda polegająca na nanoszeniu cieczy użytkowej na powierzchnie, przy pomocy różnego typu opryskiwaczy, zarówno nisko jak i wysokociśnieniowych.
Opryskiwanie ma na celu zwilżenie powierzchni substancją aktywną, zarówno w formie gotowego do użycia produktu jak również roztworu płynnej emulsji bądź proszku w formie koncentratu.
Preparaty wykorzystywane w dezynsekcji opryskowej posiadają właściwości kontaktowo-żołądkowe. Działanie owadobójcze następuje w wyniku spożycia preparatu przez owady jak również poprzez kontakt owadów z powierzchnią na którą środek był naniesiony. Metody opryskowe cechuje szybkość działania oraz wysoka skuteczność wykonanego zabiegu.
Preparaty dobieramy każdorazowo do charakteru usługi, stawiając na bezpieczeństwo ludzi i zwierząt domowych oraz niską uciążliwość – brak zapachu środków i śladów przez nie zostawianych.
Metoda żelowa
Aplikacja środka owadobójczego w formie trutki pokarmowej. Insektycyd posiada konsystencję żelu i w zależności od producenta posiada kolor biały, kawowy, bądź brązowy. Preparat nanosi się na powierzchnie po których wędrują owady, w miejscach ich kryjówek, w szparach, szczelinach i w innych newralgicznych miejscach wyciskając odpowiedniej wielkości dawki specjalnym aplikatorem w formie pistoletu. Preparaty żelowe stosuje się głównie na owady z rodziny karaczanów ( prusaki i karaluchy), a od jakiegoś czasu również na mrówki. Metodę żelową cechuje dyskrecja, skuteczność ale przede wszystkim duże bezpieczeństwo i brak jakichkolwiek wcześniejszych przygotowań do jej wykonania.
Jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych. Nie ma konieczności wietrzenia i opuszczania pomieszczeń po dezynsekcji. Można ją stosować w gastronomii, szpitalach, hotelach, żłobkach i przedszkolach. Preparaty żelowe wykazują aktywną ochronę pomieszczeń nawet do 12 miesięcy.
Metoda Zamgławiania termicznego (gorącej mgły)
Metoda służy aplikacji środków czynnych w formie mgły, czyli rozbicia cząsteczek substancji aktywnej do wielkości ok 10mikronów. Pozwala to na znakomitą penetrację, długo utrzymującą się w powietrzu chmurę chemiczną, i minimalne wydatkowanie preparatów.
Zamgławianie gorącą mgłą (termiczne) wykorzystuje się w dezynsekcji (zwalczanie owadów) oraz dezynfekcji (niszczenie bakterii, zarazków, wirusów, grzybów) – stosując środki termostabilne odporne na działanie wysokich temperatur. Zamgławianie wykorzystuje się również przy zabiegach gdzie tradycyjne metody np.opryski mogą być mało dokładne bądź niemożliwe do wykonania.
Aplikacja preparatów poprzez zamgławianie cechuje wysoka dokładność aplikacji oraz mniejsze zużycie środków wpływając bezpośrednio na ekonomikę. Zamgławianie idealnie sprawdza się podczas prac na dużych obszarach oraz w wysokich pomieszczeniach – hale, magazyny, tunele szklarniowe, zakłady przemysłowe. Zamgławiacze są chętnie wykorzystywane do prac przy zwalczaniu owadów krwiopijnych – komarów, meszek.
Metoda Zamgławiania przestrzennego (zimnej mgły ULV)
Metodę tę stosuje się głównie w pomieszczeniach i obiektach zamkniętych. Sposób aplikacji jest zbliżony do zamgławiania termicznego – lecz w tym przypadku wykorzystuje się innego typu generatory. Urządzenia ULV wytwarzają zimną mgłę, drobnokroplistą – która jest w stanie swobodnie i długo unosić się w powietrzu, a co za tym idzie dokładniej penetrować i docierać w miejsca gdzie tradycyjny oprysk nie jest w stanie dotrzeć. W zależności od rodzaju użytego środka do dezynsekcji, można w wygodny i szybki sposób uzyskać efekt KNOCK-DOWN (natychmiastowy zgon).
Metodę ULV chętnie wykorzystuje się również przy aplikacji dezynfektantów i deodoryzacji pomieszczeń.
Metoda gazowa (fumigacja)
Metoda polega na stosowaniu preparatów chemicznych tworzącymi lotne związki, opary. Preparaty występują najczęściej w formie pastylek, tabletek i płytek.
Środki gazowe należą do grup szczególnego ryzyka. Nabywanie i stosowanie niniejszych preparatów może odbywać się jedynie przez wykwalifikowane osoby posiadające specjalistyczne uprawnienia. Metodę gazową wykorzystuje się w wyjątkowych przypadkach. Najczęściej w dezynsekcji silosów zbożowych, produktów z importu w kontenerach, maszyn, a nawet całych budynków i budowli.
Firma ABAPEST przeprowadza również:
- Odpluskwianie
- Zwalczanie pluskiew
- Zwalczanie much
- Zwalczanie kleszczy
- Zwalczanie meszek
- Zwalczanie wszy
- Zwalczanie pcheł
- Zwalczanie krocionogów
- Tępienie owadów w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, produkcyjnych, magazynowych itp. środkami chemicznymi
- Dezynsekcja – programy i systemy kontroli szkodników owadzich wg GMP, GHP, IPM, HACCP
- Zabiegi doraźne
- Higiena sanitarna
- Zwalczanie owadów-szkodników żywności
- Odkomarzanie i zabezpieczanie terenów otwartych przed uciążliwymi owadami
- Odkaraluszanie
- Odmrówczanie
- Ochrona przed insektami-szkodnikami sanitarnymi i żywności
- Doradztwo techniczne, szkolenia i consulting
- Owadoszczelność (insectproofing)
- Kontrola szkodników owadzich
- Diagnostyka i identyfikacja infestacji
- Dokumentacja, procedury
- Diagnozy i procedury sanitarne
- Zapobieganie i zwalczanie skażeń biologicznych
- Odstraszanie (powstrzymywanie, wykluczanie) i kontrola szkodników
- Usuwanie owadów (osy, szerszenie) i ich gniazd
- Przeciwdziałanie insektom drażniącym zwierzęta
- Usługi dla rolnictwa z zakresu DDD w tym gazowanie zbóż, surowców roślinnych i płodów rolnych
- Zwalczanie owadów- szkodników roślin (IPM)
- Dezynsekcja gazowa i zabezpieczająca magazynów płaskich, komór elewatorów i silosów
- Fumigacja(gazowanie)- obiektów sakralnych, zabytkowych, zbiorów muzealnych, mebli, skrzyń
- Trucie drewnojadów
- Dezynsekcja i ochrona drewna wyrobionego( w tym obiektów zabytkowych, sakralnych, skrzyń drewnianych i palet), impregnacja elementów drewnianych, więźb dachowych
- Czyszczenie, dezynfekcja i dezynsekcja orurowania (armatury), komór, zbiorników i zsypów
- Deakaryzacja- zwalczanie roztoczy alergogennych i zabezpieczenia przeciwalergiczne
- Usługi nietypowe