Czym są rybiki cukrowe i jak można pozbyć się ich z domu lub mieszkania?

Czym są rybiki cukrowe i jak można pozbyć się ich z domu lub mieszkania?

Srebrzyki, nazywane również rybikami cukrowymi najczęściej goszczą w naszych łazienkach. Są malutkie i wydają się nieszkodliwe. Czy jest tak naprawdę i skąd biorą się w naszych mieszkaniach? Jak można się ich skutecznie pozbyć?

Rybiki cukrowe – amatorzy cukru i celulozy

Srebrzyki to niewielkie owady osiągające długość do 10 mm, które nie mają skrzydeł. Charakteryzuje je srebrny pancerzyk. Rybiki cukrowe doskonale czują się w pomieszczeniach o dużym stopniu wilgotności i ciepłych, dlatego najchętniej wybierają nasze łazienki i toalety jako swoje azyle. Ich pożywieniem jest głównie cukier i skrobia, ale zjadają również organiczne kleje, celulozę i martwe insekty. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że srebrzyki tak bardzo cenią sobie celulozę, że potrafią uszkodzić dokumenty i książki, ale też papierową tapetę na ścianie. Insekty te uwielbiają również pleśń. Źródła donoszą, że rybik cukrowy potrafi przetrwać przy życiu do roku bez pożywienia.

Czego rybik cukrowy nie lubi?

Owad ten na pewno nie zadomowi się w suchych i czystych pomieszczeniach. Istotne jest więc systematyczne dbanie o wentylację i wywietrzniki i kontrola kominiarska. Rybiki boją się światła, dlatego też najchętniej wybierają sobie ciemne pomieszczenia. Można się więc nocą natknąć, kiedy speszone nagłym oświetleniem pomieszczenia, zaczynają szybko uciekać.

Srebrzyki są pokarmem dla sikorek i pająków, ale obawiają się także psów i kotów oraz innych zwierząt zamieszkujących w naszych domach. Ponieważ rybiki cukrowe wywodzą się z terenów tropikalnych, wystarczy utrzymywać w domu niższą temperaturę, a na pewno szybko się wyniosą.

Jak nie dopuścić do zagnieżdżenia się srebrzyków?

Specjaliści zawsze wskazują, że najważniejszym elementem w walce z rybikami jest utrzymywanie w domu porządku. Co można zrobić?

  • Nie pozostawiać resztek i okruszków w kuchni,
  • żywność przechowywać w szczelnych opakowaniach,
  • dokładnie wietrzyć łazienkę po każdej kąpieli i dbać o właściwą cyrkulację powietrza,
  • od razu przyklejać odrywające się od ścian fragmenty papierowych tapet,
  • nie suszyć prania w łazience i niewielkich pomieszczeniach,
  • uporać się z awariami instalacji – naprawić przeciekające rury i krany,
  • bardzo dokładnie osuszyć mieszkanie, jeśli miało w nim miejsce zalanie,
  • szybko pozbywać się każdej pleśni.

Rybiki nie zalęgną się w mieszkaniu suchym i czystym, dlatego dobrze jest zainwestować w dobry odkurzać oraz pochłaniacz wilgoci, jeśli pojawia się z nią problem.

Czy rybiki są bezpieczne?

Na szczęście popularne srebrzyki nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia. Taki owad nie ugryzie i nie przenosi drobnoustrojów chorobotwórczych. Nie lubimy ich, ponieważ wyrządzają w domach spore szkody, gdyż są wielkimi amatorami celulozy i cukru.

Rybiki bardzo szybko się rozmnażają, dlatego trzeba przystąpić do działania, kiedy tylko zorientujemy się w ich obecności. Samica rybika może za jednym razem złożyć nawet do dwudziestu jaj.

Jak można walczyć z rybikami cukrowymi?

Podobnie, jak w przypadku innych insektów odwiedzających nasze domy i mieszkania, na rybiki bardzo skutecznie działa kwas borowy – tutaj w połączeniu z uwielbianym przez nie cukrem. Aby zwabić srebrzyki, najlepiej miksturę umieścić na tekturze wysmarowanej miodem.

Owady te nie lubią również bardzo zapachów ostrych i intensywnych, dlatego do walki z nimi możesz wykorzystać śmiało rośliny i przyprawy, które znajdziesz we własnym domu. Wymieszaj na przykład rozmaryn, korę cynamonu i miłorząb, a szybko odstraszysz nieproszonych gości. Poza tym, Twój dom będzie pięknie pachniał przez długi czas. Taki naturalny odświeżacz powietrza bardzo dobrze radzi sobie z rybikami. Dodatkowo możesz zastosować również sok z cytryny i posmarować nim miejsca wybierane przez srebrzyki. Wiele osób poleca poza tym kulki lawendowe, których zapach jest dla nich bardzo nieprzyjemny.

Poradniki

Ostatnie publikacje

Ozonowanie – metoda dezynfekcji numer 1 na świecie

Chociaż ozonowanie jako metoda dezynfekcji pomieszczeń oraz żywności było stosowane wybiórczo od wielu dekad, to na masową skalę zaczęto sięgać po nie [...]

Deratyzacja i dezynfekcja obiektów komercyjnych, mieszkalnych i usługowych

Ogromne galerie handlowe czy osiedla mieszkalne – wymagają dzisiaj specjalistycznych metod deratyzacji i dezynfekcji. Jakie usługi są obecnie najbardziej [...]

Czym są rybiki cukrowe i jak można pozbyć się ich z domu lub mieszkania?

Srebrzyki, nazywane również rybikami cukrowymi najczęściej goszczą w naszych łazienkach. Są malutkie i wydają się nieszkodliwe. Czy jest tak naprawdę i [...]