Domowe i profesjonalne sposoby zwalczania karaluchów i prusaków

Domowe i profesjonalne sposoby zwalczania karaluchów i prusaków

Owady takie, jak karaluchy i prusaki często pojawiają się w mieszkaniach. Przyczyn takiej sytuacji może być sporo, dlatego tak skomplikowana i złożona jest walka z nimi. Skąd biorą się te owady w naszych domach i jak można z nimi skutecznie zwalczyć? Podpowiadamy.

Czym są karaluchy i prusaki?

Prusaki to dość niewielkie insekty, które mogą osiągać rozmiar do 1,5 cm. Charakteryzują je dwa znamiona na grzbietach i brązowy kolor. Prusaki mają krótkie odnóża, ruchliwe czułki, włoski, a także specyficzne przywry.

Owady te bez trudu wspinają się, także po śliskich powierzchniach, na przykład płytkach łazienkowych i bardzo szybko się rozmnażają. Co ciekawe, jeśli prusaki pojawią się w miejscu, w którym bytowały wcześniej karaluchy – te znikną szybko.

Karaluchy to już insekty sporo większe od prusaków – osiągają nawet do 3 cm długości. Charakteryzuje je bardzo ciemna barwa, prawie czarna i czułki. Karaluchy bardzo dobrze wspinają się po powierzchniach szorstkich, choć zajmuje im to więcej czasu, niż prusakom, ponieważ są stworzeniami dość wolnymi.

Skąd karaluchy i prusaki mogą brać się w naszych mieszkaniach i domach?

Zwykle największym problemem jest kuchnia, a więc pomieszczenie, w którym insekty bez trudu znajdują resztki naszego jedzenia, którym chętnie się żywią. Bardzo istotną zasadą jest więc spożywanie posiłków w jednym pomieszczeniu, ponieważ pozostawiając po sobie okruszki i resztki pokarmu, sami narażamy się na inwazję owadów. Żywność powinna być też przechowywana w szczelnych pojemnikach, co ochroni ją również przed molami żywnościowymi, które często pojawiają się w naszych kuchniach.

Prusaki i karaluchy chętnie żywią się również resztkami zwierzęcej karmy, dlatego miski pupili należy systematycznie oczyszczać i myć. Kluczowe jest również pozbywanie się śmieci kuchennych na bieżąco, aby intruzi nie zadomowili się w koszu.

Wilgotność powietrza – najkorzystniejsze warunki dla insektów

Zarówno karaluchy, jak i prusaki potrafią przez jakiś czas przetrwać bez posiłku. Niezbędna jest im jednak woda, aby mogły przetrwać w takich warunkach. Jeśli chcemy zawalczyć z owadami, powinniśmy usuwać wszelkie źródła wilgoci i wycierać mokre plamy, przede wszystkim w łazience. Pęknięcia i szczeliny w ścianach stanowią dla nich doskonałe miejsce, dlatego jak najszybciej należy się ich pozbywać, kiedy tylko zostaną zauważone. Niekiedy zwykła kratka wentylacyjna może okazać się furtką, przy pomocy której karaluchy i prusaki dostają się do domu. Warto zabezpieczyć ją siatką o drobnych oczkach, która uniemożliwi im przedostanie się do wnętrza i zamieszkanie z nami.

Dlaczego insekty są dla nas niebezpieczne?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że owady takie, jak karaluchy i prusaki przenoszą na swoich ciałach drobnoustroje chorobotwórcze, powodujące takie choroby, jak:

  • dur brzuszny,
  • gruźlica,
  • dżuma,
  • AIDS,
  • tyfus,
  • tężec,
  • czerwonka,
  • zatrucia pokarmowe.

Poza tym, przenoszą również bakterie gnilne i pleśnie, które również stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Jeśli zorientujemy się, że naszym mieszkaniu zalęgły się takie owady, należy reagować jak najszybciej, aby nie dać się im namnażać i rozprzestrzeniać.

Środki owadobójcze do nabycia w sklepach

Warto wypróbować samodzielnej walki z insektami. W sklepach chemicznych można znaleźć wiele różnych środków na owady:

  • spraye,
  • żele
  • pułapki,
  • opryski.

Należy jednak uważać, ponieważ są to środki o zróżnicowanym działaniu na wiele rodzajów insektów, a chemia bywa bardzo niebezpieczna. Jeśli w domu mieszkają dzieci i zwierzęta, należy się ich pozbyć na czas stosowania preparatów.

Domowe sposoby na prusaki i karaluchy

Najskuteczniejszą metodą walki z insektami jest wymrażanie, jednak nie jest łatwo zastosować ją w warunkach domowych. Równie skuteczny okazuje się kwas borowy, który doskonale radzi sobie ze szkodnikami. Wiele osób stosuje też pułapkę piwną, w której topią następnie owady, kiedy te wejdą do słoika.

Jeśli domowe sposoby okazują się nieskuteczne, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy DDD, która powinna zająć się tematem szybko i skutecznie.

Poradniki

Ostatnie publikacje

Ozonowanie – metoda dezynfekcji numer 1 na świecie

Chociaż ozonowanie jako metoda dezynfekcji pomieszczeń oraz żywności było stosowane wybiórczo od wielu dekad, to na masową skalę zaczęto sięgać po nie [...]

Deratyzacja i dezynfekcja obiektów komercyjnych, mieszkalnych i usługowych

Ogromne galerie handlowe czy osiedla mieszkalne – wymagają dzisiaj specjalistycznych metod deratyzacji i dezynfekcji. Jakie usługi są obecnie najbardziej [...]

Czym są rybiki cukrowe i jak można pozbyć się ich z domu lub mieszkania?

Srebrzyki, nazywane również rybikami cukrowymi najczęściej goszczą w naszych łazienkach. Są malutkie i wydają się nieszkodliwe. Czy jest tak naprawdę i [...]